מלך הממתקים, קלנסווה

קלנסווה לא נמצאת על מקום נישא (כמו טייבה, קלקיליה וטול כרם הסמוכות) או בסמוך לכביש ראשי (כמו טייבה, קלקיליה וטול כרם הסמוכות, ואפילו כמו ג'לג'וליה הסמוכה הקטנה בהרבה מכל אלו). כך יוצא שגם מי שחולף באיזור השרון עשוי לפספס אותה. בשרשרת היישובים הערביים באיזור "המשולש", שנמצאים ממערב לכביש 6 – היא הצפונית ביותר. כמו רוב יישובי "המשולש", גם קלנסווה הועברה לשטח ישראל במסגרת הסכמי שביתת הנשק עם ירדן, בתום מלחמת העצמאות.

בעבר הרחוק יותר, שימש המקום להגנה על הדרך הרומית העתיקה שהובילה מלוד לקיסריה; דרך זו היתה חלק ממערך דרכי אורך ורוחב בארץ ישראל שהוקמו בתחילת האלף הראשון לספירה, בימיהם של הקיסרים אדריאנוס ומרקוס אורליוס. היום, הדרך היחידה שעוברת ליד העיר מובילה מכביש 57 (בין צומת בית ליד למחלף ניצני עוז) לכיוון טייבה, ומשם דרומה ומערבה ליישובי השרון הדרומי.

אין קיסרים כיום בארץ וקיסריה כבר אינה מוקד שלטוני בארץ (אם כי קשה להימנע מלומר כי הקיסר-מטעם-עצמו מקיסריה הוא דוגמה שמפריכה טענותיי אלו), וממילא קלנסווה כבר מזמן אינה סמל להנגת הדרכים בארץ. כיום, קלנסווה היא בעיקר סמל להגנת-הקרקע שמעניקה המדינה רק לחלק מתושביה.

ולצד הדרך השולית ממנה נכנסים לעיר, מבלי שצריך בכלל להיכנס לעיר, בליבו של איזור תעשייה קטן, שוכן לו "מלך הממתקים". בין שלל המאפים המתוקים הפרושׂים במקום, גיליתי גם – על מגש כנאפה גדול – מנה המורכבת מתחתית של שערות קדאיף עליהן מונחת שכבה עבה ומבריקה של פיצוחים; לא ראיתי עד כה מנה כזו, ולכן הייתי חייב לטעום אותה. מה זה "לטעום"? טרפתי אותה! לפני שנים אחדות מצאתי כאן גם כנאפה נבלסיה מצוינת, בימים בהם הסוגה הזו של הכנאפה לא היתה נפוצה כל כך בארץ.

אבל כאן עסקינן רק בכנאפה הרגילה, אותה אני מקפיד לדגום גם אם אני מתנסה במאכלים אחרים. והמנה הזו בהחלט לא הכזיבה. למרות שלא היתה טרייה-מן-הגז, שיכבת הגבינה היתה נימוחה ואוורירית (אולי ערבבו את הגבינה עם מרכיב נוסף?) ושיכבת האטריות הדקה היתה פריכה במידה ולא שמנה-מעיקה מדי, אם כי ניכרו בה גם קצת סימני יובש. שיכבת הגבינה עבה כאן ביחס למנות שמוגשות בכנאפיות רבות אחרות, אך כיוון שהיא היתה אוורירית למדי הדבר לא הפריע. אם כך מופיעה הכנאפה כשאינה סופר-טרייה – טובה הרבה יותר מאשר מנות כנאפה שאכלתי בשיא טריותן – אני כבר לא יכול לחכות לחזור לכאן ולטעום אותה כשהיא רק יורדת מהגז. וזה סימן מצוין.

  

קונדיטוריה ג'עפר [פייסבוק]
כביש 5614, מול הכניסה לקלנסווה
054-6554065

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.