מכולת, מאפיה, מסעדה וממתקי בני רחיבה, טייבה

רשת עניפה של חוטים סמויים קושרת אותי לטייבה. רובם נטוו דרך החיבור שלי עם סטודנט מקסים, בן המקום, שהנחיתי בעבודת המאסטר, והפך לחבר. הוא זה שפתח בפניי את עירו – ואף פתח בפניי את ביתו ואת בית אימו – והכניס אותי אל עולם קסום וטעים שלא הכרתי. החוט המשמעותי ביותר שהוא טווה בעבורי היה סדנה פרטית ומופלאה להכנת כנאפה בכנאפייה הטובה בעיר. מאז אותו היום, נקשרה נפשי כולה – לא רק נפש-הכנאפה שלי – למקום. מאז אותו היום, אני יודע להעריך (to appreciate) כנאפה טובה ויודע גם להעריך (to evaluate) כנאפה – על פי מרכיביה ואופן הכנתה – כשאני רואה וטועם אותה. ומאז אותו היום, אני מכין גם כנאפה נהדרת בבית, כזו שאוצרת בתוכה את סודות המקום ומתעלה על הרבה מן המנות הנמכרות ברחבי חוצות.

המקום של "בני רחיבה" (יעני, הבנים של אשה בשם רחיבה) נראה, תחילה, כמיקס-אנד-מאץ' שלא יכול לעבוד טוב. גם מכולת, גם מסעדת שווארמה/פלאפל, גם מאפייה וגם ממתקייה. בקיצור, מממ"מ. בנוסף, המקום נמצא מחוץ לרחובות המרכזיים בעיר, בסימטה צרה שקל להגיע אליה וקשה לצאת ממנה. ודווקא בגלל שהשילוב הזה עובד נהדר, הקסם של המקום מגביר עוד יותר את ההנאה ממנו.

בימי הרמדאן, מעמידים ברחבת הכניסה למממ"מ "בני רחיבה" דוכן למכירת מעדנים ייחודיים, ובפרט אותי מלהיב הפלאפל המופלא הממולא תערובת בצל, שאכילתו בימי הרמדאן הפכה אצלי למסורת. ובשיגרה המשמימה, מפליאים המתוקים של המממ"מ להשכיח את צרות היומיום, וטעמם נשאר בפה ובלב הרבה אחרי שהמנה חוסלה.

מבחינתי, הכנאפה של "בני רחיבה" היא התקן על פיו צריכה כנאפה להימדד, וכל כנאפה אחרת נשפטת אצלי תמיד ביחס לזו. כשהיא טרייה – היא התגלמות אלוהי הכנאפה, וגם כשהיא לא טרייה – היא טובה שבעתיים מהרבה מנות כנאפה טריות אחרות. העובי והמירקם של שכבת הגבינה, פריכות האטריות, מידת המתיקות (היא בהחלט מן הסוגה המתוקה) – כל אלו מגיעים כאן לשלמות מענגת. ואם כך, תתהו, אולי, מדוע לא הענקתי לכנאפה הזו את הציון המושלם של 5 פיסטוקים? הסיבה פשוטה: במהלך הזמן, גיליתי שגם גבולות עליונים של שלמות ניתן לפרוץ, ולמקומות פורצי-הדרך הללו אני שומר מקום של כבוד ב"מועדון החמש".

בגלל החיבור העמוק שלי לטייבה ולמממ"מ "בני רחיבה", יכול להיות שהלב והרגש שלי מדברים כאן במקום מוחי. כדי לדעת אם אכן כך הדבר, או שמא השתפכותי מודצקת – אני מציע לכם בחום ללכת לטעום בעצמכם את הכנאפה שמכינים ומגישים שם.

    

מאפיה, מסעדה וממתקי בני רחיבה [פייסבוק]
טייבה (נכנסים מכביש 444, ברמזור שמתחת ל"גשר הסובלנות", וממשיכים לטפס במעלה הכביש המתפתל. בכיכר הגדולה, שלשמאלה חומה מצוירת, ממשיכים "ישר" לתוך סימטה צרה, וכעבור כמה עשרות מטרים תתגלה מממ"מ "בני רחיבה" משמאלכם)
09-7990317

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.