מלך הכנאפה, אבו גוש

"אבו גוש" בשבילי הוא שם נרדף למונח "מלכודת תיירים". הכפר הערבי הידידותי-ליהודים היחידי על אם הדרך בין תל אביב לירושלים (או להיפך). גודש המסעדות והחומוסיות והכנאפיות שבכפר הפכו את אבו גוש לאבן שואבת לרבים המטיילים באיזור ומחפשים ריגוש מהיר היישר מן המטבח הערבי. אלא מאי? כשבחנתי בציציותיו – או, בעצם, בחג'אבו – של המקום, הבנתי כבר לפני שנים רבות שהוא לא לטעמי; לא מנותיו ולא חומוסו ולא כנאפתו.

אך כיוון שאני נאמן לביקורתיותי, לנחישותי ולהגינותי – אני לא מוותר על הזדמנויות לתת צ'אנס נוסף גם למקומות כאלו. הניסיון הקודם שנתתי למקום, לפני מספר חודשים, עלה באכזבה; בעצם, כיוון שלא ציפיתי להצלחה גדולה – אולי בעצם לא מדובר באכזבה. והיום, הגעתי שוב לאבו גוש.

הדוכן של "מלך הכנאפה" ניצג על המדרכה הצרה לצד הכביש הראשי, בסמוך לכניסה המזרחית לכפר (מכיוון מחלף חמד). לא רחוק מהמסעדה הלבנונית, ובצמוד ל"קיוסק אבו גוש". הכנאפה כאן היא מן הסוגה המאוסה-עליי של מנה אישית שמכינים במקום. זוהי הסוגה שהתפתחה כמענה למקומות בהם אין תעבורה רבה של סועדים, ועדיין רוצים להגיש כנאפה איכותית. אתחיל מהסוף: הופתעתי לטובה!

בסוגת הכנאפה האישית שמכינים במקום יש, בדרך כלל, קאץ' משמעותי שמשפיע היטב על הטעם: על מנת לחסוך זמן, האטריות מוכנות כבר בתבנית האישית והתבנית נשמרת במקרר; במקומות אחדים, מגדילים והורסים ומאחסנים את התבנית מוכנה ביחד עם האטריות והגבינה! לפחות את זה לא עשו כאן. ועוד שלושה שינויים משמעותיים כאן, שמבדילים אותה מן המקומות האחרים בהם מכינים במקום מנה אישית:

  1. מעל שכבת הגבינה, קצת אחרי תחילת הבישול, שופך איש הכנאפה גהי – לאחר ההיפוך, השומן הזה עוזר למנה להיחרך במידה הראויה;
  2. לפני הפיכת המנה (להשלמת הבישול), מפזר עליה איש הכנאפה פיסטוקים – לאחר ההיפוך, הם משתלבים היטב בתחתית המנה ומעניקים לה פריכות;
  3. מיד לאחר העברת הכנאפה למגש ההגשה – שופך עליה איש הכנאפה ים של סירופ – כיוון שהמנה חמה, הסירופ נספג בה היטב ומעשיר אותה.

בנוסף, לטענתו של איש הכנאפה המקומי, הוא משתמש בגבינה העשויה מחלב בקר וחלב עיזים. אין ספק שהטעם שלה מיוחד (לא הרגשתי טעם לוואי של שומן), והיא עשויה במירקם טוב. לעומת זאת, שכבת האטריות דקה מדי ולא פריכה מספיק. בשורה התחתונה, מדובר בחוויה מפתיעה באבו גוש, וזה בהחלט שווה חצי פיסטוק אקסטרה.

   

מלך הכנאפה [אינסטגרם]
כביש השלום (הכביש הראשי של אבו גוש, סמוך לכניסה מכיוון מחלף חמד; סמוך ל"קיוסק אבו גוש"), אבו גוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.