כנאפה נצרת, כפר סבא

עובדה ידועה היא שעסקי מזון רבים בארץ לא מחזיקים מעמד זמן רב. זו לא רק תחושה של מי שמסתובב ברחובות הערים, אלא תובנה מסקרים מקיפים. כך, למשל, לפני מספר שנים פורסם כי מחצית מעסקי המזון נסגרים בתוך שנתיים מהקמתם, וכ-70% מהם נסגרים או משנים מתכונת בתוך 5 שנים. בשנה האחרונה, בעקבות משבר הקורונה, עסקי המזון הם מן הנפגעים העיקריים במשק.

את "ג'ינג'י כנאפה", בליבה של כפר סבא היהודית, פתח, לפני פחות מחצי שנה, בשיאו של משבר הקורונה, קאיד דענה, תושב מזרח ירושלים, שמכר עד אז מתוקים מזרחיים בשוק הכרמל. כשהזדמן לי סופסוף להגיע אתמול למקום, נתקלתי בשם אחר אשר הופיע בשלט התלוי מעל הכניסה: "כנאפה נצרת". רק לפני שבוע נפתח העסק החדש, הג'ינג'י התחלף בעיר הצפונית.

נצרת נחשבת לבירת המתוקים הישראלית. (לדעתי, לא בצדק, ומי שעוקב אחרי הבלוג הזה ודאי יודע זאת כבר). מעניין לדעת ששכם – מי שנחשבת לבירת הכנאפה הבלתי-מעורערת של אזורנו – היא עיר תאומה של נצרת. ביקוריי בכנאפיות שהביאו את בשורת המתוקים הנצרתיים למקומות אחרים בארץ העלו בפניי תובנה חשובה: מומחי הכנאפה מנצרת עושים עבודה טובה יותר כשהם פועלים מחוץ לעיר. כך בפוריידיס, וכך בטירה – שם ביססה עצמה "ממתקי נצרת בעיר" כאחת הכנאפיות הטובות באיזור השרון, מקום בו אני מבקר תדיר.

והרי לכם אזהרת קלקלן לפיסקאות הבאה: גם הכנאפיה החדשה בכפר סבא עומדת בכלל הזה.

הכנאפה המוגשת כאן היא מן הזן ההו-כה-מוכר-לאחרונה: כנאפה במגש אישי; המרכיבים מוכנים מראש במגש, ובעת ההזמנה מניחים אותו על פלטה שמסתובבת מעל להבת גז; בתום הבישול, הופכים את הכנאפה ושופכים על המנה ים של סירופ. זהו הז'אנר הפופולרי בגל החדש של הכנאפה בארץ. מבחינה שיווקית ותפעולית, מדובר ברעיון נפלא למקום בו אין תעבורת כנאפה רצינית. בדרך כלל, זה לא עובד; כאן זה דווקא כן עובד.

ולא רק שמפתיע שהגירסה הזו עובדת כאן, אלא שההפתעה גדלה אחרי שבתהליך ההכנה שברו שתי מוסכמות חשובות. ראשית, איש הכנאפה לחץ על שכבת הגבינה פנימה (כלומר, למטה) לקראת סוף תהליך הבישול, לפני ההיפוך; שנית, את שברי הפיסטוקים (וכמה פיסטוקים שלמים) הוא פיזר על הכנאפה לפני שירדה מן האש. כאמור, הנאתי מן הכנאפה לא נפגמה.

יכול להיות שהנס אירע כיוון שמדובר בגירסה שונה-מעט-מן-המקובל של המאפה. שיכבת הגבינה עסיסית (טיפטיפה מימית) ומרעננת, ללא שום טעמי לוואי. הגבינה היא לא מן הזן הנמתח, המירקם שלה דומה יותר לזה של עוגה אוורירית ביותר. הטעם של שיכבת הגבינה מעניין – רוצה לומר, יש לה טעם, והוא מעניין. מן הצד השני, שיכבת האטריות כמו נעלמה לחלוטין מן המנה. היא דקיקה ולא מורגשת, ולא רק בגלל העובי היחסי שלה לעומת שיכבת הגבינה. טעמתי את האטריות לבד, וגם אז לא הרגשתי אותן. את הסירופ שכיכב בתחתית המנה דווקא הרגשתי היטב.

  

כנאפה נצרת [פייסבוק]
ויצמן 160, כפר סבא
09-7622993

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.