כנאפה קפה, ירכא

כפר ירכא הפך להיות מוקד עלייה לרגל לכל התרים אחר מוקדי שופינג זולים. חנות הענק "מיי בייבי" היא שם דבר בקרב הורים-לילדים-צעירים מכל רחבי הארץ, ולצידה קיימים קניונים ומרכזי קניות שמושכים אליהם קונים רבים. לאור זאת, אפשר להבין ש"כנאפה קפה" פונה לא רק לקהל הקלאסי של חובבי הכנאפה, אלא גם – ואולי בעיקר – לקהל חדש, צעיר ונהנתן.

מספיק להציץ בדף הפייסבוק של "כנאפה קפה" כדי להבין שחושבים שם קצת אחרת על המעדן המתוק הזה. על שייק כנאפה כבר שמעתם? ועל פנקייק כנאפה (=פנקייכנפה)? ומה עם וופל כנאפה? ואם זה לא מספיק – מה דעתכם על סושי קרפ כנאפה? ואם עוד לא ראיתם את הסרטון שמתאר את הכנת כנאפה נאבלסייה – רוצו לראות, רק אל תשכחו להכין מפיות לניגוב הריר… והכל משווק בעברית צחה לעילא ולעילא, כי ברור מיהו הציבור שמגיע בהמוניו לאיזור בשבתות ועשוי ליהנות ממטעמי הכנאפה הללו. וכבר למן הכניסה למקום, ברור שלבעלי המקום יש רצון לשדר מסר של "כאן מפעילים בית קפה בסגנון עירוני מובהק".

אבל למרות כל החידושים והיוזמות, עבדכם הנאמן נותר נאמן – קודם כל ומעל הכל – לכנאפה הקלאסית. זו משמשת לי כמעין נייר לקמוס לבחינת האמת הבסיסית שעומדת תחת הררי ההבטחות והיוזמות החדשניות. ממש כמו שטעם הווניל הוא הטעם על פיו נבחנות אצלי גלידריות, כך גם הכנאפה הקלאסית היא זו שמשמשת לי אבן בוחן לטיבהּ של הכנאפיה. שהרי קל מאוד להרשים ולענג את החיך עם מיני תוספות ועטיפות, אבל קשה מאוד לשקר במנת כנאפה "פשוטה".

וכך קרה שחזרתי ל"כנאפה קפה" יום לאחר שביקרתי במקום בשעה בה לא היתה כנאפה קלאסית. המנות שטעמתי ביום הראשון (בורמה ופייסליה) היו מוצלחות מאוד, אבל בהן – כיוון שהגבינה חבויה ועטופה – קל לשמור על איכות, בעוד שבכנאפה הקלאסית המשימה הזו לא פשוטה כל כך.

לזכותו של המקום ייאמר שמנת הכנאפה היא גדולה. גדולה מאוד. החתיכה הגדולה מוגשת על צלחת מהודרת, ומעליה מפוזרים פיסטוקים בסגנון חופשי. בתחתית הצלחת נאסף הסירופ אשר נשפך אחר כבוד מעל הכנאפה. כבר בביס הראשון בולטים שני מאפיינים של הכנאפה המקומית, אשר ילוו אותי במשך כל הביסים הבאים, עד לתום המנה: קשיוּת האטריות והמתיקות המוגזמת של הגבינה.

שיכבת האטריות היא לא עדינה ולא פריכה, היא מתפצחת בפה. זה אולי נשמע סקסי, אבל זה לא ממש חיובי. נדמה לי שהפיסטוקים שפוזרו מעל היו רכים יותר מהאטריות. שיכבת הגבינה מעט גושית, ובעיקר מתוקה, מתוקה, מתוקה. וגם זה נשמע אולי חיובי – כי הרי בקינוח מתוק עסקינן – אבל זה ממש לא. המתיקות שהופגנה במנה הזו עברה מזמן את גבול הטעם הטוב. ניכר שלא הסירופ היה המקור העיקרי למתיקות, אלא שיכבת הגבינה עצמה, ולכן הסירופ היה מיותר למדי.

כך יצא שבמקום להתענג על כנאפה טרייה ועסיסית, כל מה שיכולתי לחשוב עליו – בין ביס לביס ממנה – היה, כמה טוב שהזמנתי קפה שחור מר וחזק (בלי סוכר, כמובן!).

 

כנאפה קפה [פייסבוק]
ירכא (700 מ' מן הכניסה לכפר מצומת ג'וליס, כביש 8533, קצת לפני "מיי בייבי")
052-4601325

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.