כנאפת אלסראיא, חיפה

החלוקה בין "חיפה של מעלה" ו"חיפה של מטה" אינה קשורה כהוא זה לחלוקה בין "ירושלים של מעלה" ו"ירושלים של מטה". בחיפה, הלמעלה והלמטה הם אזכורים גיאוגרפיים-טופוגרפיים ברורים ופשוטים. שמות הרובעים בעיר מתייחסים אף הם לטופוגרפיה הזו – "העיר התחתית" ו"רמות הכרמל". קל להבין מי למטה ומי למעלה. במשך השנים, החלוקה הזו התקבעה גם כחלוקה סוציו-אקונומית, כאשר ה"למעלה" וה"למטה" מתכתבים בהתאמה עם "יותר" ו"פחות".

הימים בהם גרתי בחיפה – שבע שנים, למען הדיוק – זכורים לי כתקופה נפלאה. זו היתה התקופה בה גיבשתי את זהותי האישית, החברתית, המקצועית והזוגית. את ההיכרות עם בת זוגי אני חב לעיר הזו. את יכולת הניווט שלי דווקא לא, כי בחיפה אין צורך ללמוד לנווט – אתה רק צריך לדעת באיזה קו גובה אתה נמצא ובאיזה קו גובה נמצא היעד שלך; מכאן – הניווט הופך להיות פשוט מאוד.

בעוד ב"למעלה" של חיפה נמצאים מוסדות הלימוד הוותיקים והנחשבים – החטיבה העליונה של בית הספר הריאלי העברי והפנימייה הצבאית לפיקוד שלידה, הטכניון, אוניברסיטת חיפה – ב"למטה" נמצאים מוסדות קולינריים מקומיים וותיקים. לכן, לא תתפלאו לשמוע שהכנאפיות החיפאיות ממוקמות בחלקה התחתון של העיר, ובפרט בוואדי ניסנאס. (ניתן למצוא כנאפה גם "למעלה", במרכז הכרמל – למשל, במסעדת "רולא" – אך לא מדובר בכנאפיה.)

ואדי ניסנאס מוכר בעיקר בזכות "החג של החגים", פסטיבל שנתי הנערך במקום בחודש דצמבר, לציון חנוכה היהודי, חג המולד הנוצרי והרמדאן/עיד אל פיטר/חג הקורבן האיסלאמיים (מועדם של אלו האחרונים משתנה מדי שנה). שתי ממתקיות מפורסמות נמצאות בקצהו הצפוני של הוואדי, והן בוודאי עוד תופענה כאן בהמשך, אך הפעם אנחנו סוטים מעט מן השביל המוכר.

ברחוב י. ל. פרץ – רחוב רגיל וסתמי-לכאורה, המחבר שני רחובות מרכזיים (רח' חורי ורח' הרצל/שבתאי לוי) – מסתתרת לה כנאפיה קטנה ונחמדה. עיקר עניינה הוא כנאפה, וזה כבר יתרון גדול למדי. נקודות זכות נוספות נזקפו אצלי לזכות המקום מאז ביקורי הראשון שם; הגעתי אז לחנות ריקה מאדם וריקה מכנאפה, ובעל המקום החביב – במקום לומר שאין כנאפה – מיהר לחדר הפנימי והכין לי במיוחד מגש טרי. בן ה-7, אשר הביקור במקום היה חלק מיום כיף חיפאי אחד-על-אחד אתו, הצטרף אף הוא לחגיגה והתענג מכל ביס.

הכנאפה של אלסראיא היא בעלת שכבת גבינה עבה ומתוקה, ואת זה חשוב לזכור כשבעל המקום שואל אותך אם להוסיף סירופ. לא להוסיף, ממש לא! שכבת האטריות מתפצפצת, ובסך הכל החוויה כיפית, בפרט כשהמעדן טרי. המהפך שעובר על כנאפה בדקות הספורות שלאחר סיום הכנתה הוא דרמטי. כאשר שכבת הגבינה היא עבה, המהפך הזה דרמטי עוד יותר. הפעם לא זכיתי ליהנות מכנאפה טריה, ואכן החוויה לא היתה דומה לזו שזכרתי מן הביקור הראשון. מכך עולות שאלות רבות, ואחת מהן חשובה מכולן: כיצד לתזמן את הביקור בכנאפיה, כך שתזכה לאכול כנאפה שזה עתה הורדה מן הגז?

כנאפת אלסראיא
י.ל. פרץ 11, חיפה
052-2732992

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.